LinkedIN: Neden Kullanmalıyız?

Günümüzün en popüler sosyal platformlarından biri olmasına rağmen, birçok kişi LinkedIn‘in ne için kullanılması gerektiği veya ondan nasıl yararlanabilecekleri hakkında hala hiçbir fikre sahip değil.

Geleceğinizi Şekillendirin: Kariyerlerimizdeki önemli anlar; yaptığımız seçimler, öğrendiğimiz dersler, aldığımız riskler ve tanıştığımız bireyler tarafından şekillendirilir. Stratejik olarak kullanıldığında LinkedIn, geleceğinizi şekillendirmenize yardımcı olabilecek kapıları açmada önemli bir araç olabilir.

linkedin

Profesyonel iş hayatında önemli bir yer edinmeyi başaran Linkedin ile kullanıcılar klasik CV’lerini dijital ortama taşıma fırsatı yakaladılar. Çalıştığınız sektörlerde yada yeni sektörlerde ilgili gruplara katılarak iş ağınızı geliştirmeye ve kariyerinizi yükseltmeye yardımcı olabiliyorsunuz.

LinkedIn kullanmanız için pek çok sebep bulunmaktadır. LinkedIn kullanarak, iş dünyası hakkında yeni bilgilere rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Sizde linkedin kullanarak sektörde öncü firmaların attığı adımları, iş ilanlarını, kariyer planlamalarını, verdiği eğitim ve seminerleri herkesten önce öğrenebilirsiniz.

İster büyük bir şirkette yönetici olun, ister küçük bir yerel mağaza işleten bir işletme sahibi, hatta mezun olduktan sonra ilk işini arayan bir üniversite öğrencisi olun, LinkedIn, profesyonel hayatına devam etmek isteyen herkes içindir. 

LinkedIn ücretsiz mi?

Evet! LinkedIn’i ücretsiz kullanarak bir hesap oluşturabilir ve profesyonel ağınızı büyütmeye başlayabilirsiniz. Ancak, ek özel özelliklere erişmek için ödeme yapabileceğiniz yükseltilmiş planlar vardır. (LinkedIn Premium)

LinkedIn Kullanmaya Başlayacaklar İçin 5 İpucu

Türkçe arayüze sahip Linkedin’e sadece üye olmakla iş bitmiyor.

1- İçeriğinizi öne çıkarın

İlk itibar her zaman iş hayatında önemlidir. Bunun için güncel ve samimi bir fotoğraf yüklemek ilk adımlardan birisidir. Sonrasında şirketlerin dikkatini çekecek, kendinizin uzmanlık alanlarını ve yeteneklerinizi öne çıkarın. Genel kişisel ve eğitim bilgilerinizin dışında katıldığınız kurslar, seminerler ve aldığınız ödüller gibi bilgileri ekleyerek dikkat çekici ve etkili bir CV hazırlamanın ilk adımlarını atmış olursunuz.

2- İlgi alanınıza göre güncel içerikler paylaşın

Artık birçok kurumsal marka kolay ulaşılır ve okunabilir bloglar ile yaptıkları işler hakkında güncel bilgilere ve paylaşımlara yer veriyor. Linkedin’nin bir özelliği de diğer sosyal ağlarda olduğu gibi profilinizde bağlantı paylaşımlarına izin veriyor olmasıdır. İşinizle yada ilgi alanınıza göre internette gördüğünüz blog yazılarını, makaleleri yada bağlantıları iş ağınızdaki arkadaşlarınız ile paylaşabilir ve yorum yapabilirsiniz.

3- Kişileri iş ağınıza davet edin

Kayıt ve CV işlemlerini hallettikten sonra sıra geldi iş ağınızı genişletmeye. Öncelikli olarak kullanmış olduğunuz mail adresiniz üzerinden Linkedin kullanan diğer arkadaşlarınıza davet göndererek bağlantı kurabilirsiniz. Daha sonra bağlantı kurduğunuz kişiler ile ortak özelliklere sahip yeni kişiler, tavsiye bağlantılar olarak karşınıza çıkmaya başlıyor ve ağınızı daha fazla genişletme şansını yakalıyorsunuz.

4- LinkedIn sosyal eklentileri kullanın

İş dünyasının sosyal ağını aktif olarak kullanmaya başladıktan sonra sizinle yeni iletişim kuracak kişilere kendinizi burada gösterebilmek için birçok eklenti mevcut. Facebook hesabınız ile Linkedin hesabınızı bağlayıp kariyer gelişmelerinizi çevreniz ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca Linkedin’de web siteniz, blogunuz yada e-posta uygulamalarınız için takip butonları ve paylaşım araçları oluşturarak çevrenizi olan bitenden haberdar edebilirsiniz.

5- Gruplara katılın

Linkedin üzerinde birçok sektör üzerine açılmış gruplar mevcut. Bu gruplar ile profesyonel çalışanlardan ve yöneticilerden güncel ve yeni bilgilere ulaşabilir, aynı gruplarda kendi bilgilerinizi paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Bu 5 ipucu kolay bir giriş yapmak adınadır. Kolay kullanımı sayesinden Linkedin’i etkin olarak kullanarak kendi sektörünüzde yada istediğiniz başka bir sektörde yeni iş fırsatlarını bulabilir ve kariyerinizi yükseltebilirsiniz.

Öğrenci olarak bir LinkedIn profili oluşturmak için ipuçları:

  • Profesyonel bir profil resmi kullanın.
  • Gruplara katılın ve ilgilendiğiniz şirketleri takip edin.
  • Profilinizi tamamlamayı unutmayın! Hesabınızı genişletilmiş bir CV olarak kullanın ve işverenlere, işyerinde iyi bir şekilde kullanabileceğiniz çok sayıda beceriye sahip çok yönlü bir birey olduğunuzu kanıtlamak için olabildiğince fazla bilgi ekleyin.
  • Üniversitenizin ilk yılında LinkedIn’e katılın, böylece eğitim hayatınız boyunca ilerleme kaydedebilirsiniz.
  • Profilinizi tamamlar tamamlamaz güçlü bir ağ kurmaya başlayın. Hesabınızı uykuda bırakmayın, en iyi şekilde yararlanın ve tüm önemli bağlantıları kurmaya başlayın!

Bilgi = Güç , LinkedIn = Bilgi

 LinkedIn size güç verir. Bu gücü nasıl kullanacağınız size ve hedeflerinize bağlıdır.

 

Yorum Yap