Flutter’da İnternet Bağlantısı Kontrolü Yapma

Bu yazımda Flutter ile oluşturulmuş uygulamada telefonun internete bağlı olup olmadığını nasıl kontrol edebileceğinizi göstereceğim. Çevrimiçi bir sunucudan veri çeken bir uygulama oluşturduğunuzda, kullanıcının internet bağlantı durumunu kontrol etmek önemlidir.

Bu, kullanıcının bir hata mesajı almadan önce internet bağlantısı nedeniyle çevrimiçi sunucunuza gelen isteğin başarısız olmasını / zaman aşımına uğramasını beklememesini sağlayacaktır.

İnternet durumunu kontrol etmek için Data_connection_checker eklentisini kullanacağız.  Data_connection_checker; internet bağlantısı kontrolü için etkili bir uygulamaya sahip flutter paketidir. Paket, bazı DNS listesine (Google DNS ve diğer güvenli adresler) bir soket bağlantısı açar ve DNS’den herhangi biri veri döndürürse, cihazın internete bağlı olduğu işaretlenir.

  • Paketi pubspec.yaml dosyanıza ekleyin
data_connection_checker: ^0.3.4

Not: Bu paket sürümü, bu makaleyi okurken güncellenmiş olabilir, lütfen her zaman en son sürümü yükleyin.

  • DataConnectionChecker’ı  başlatın ve çevrimiçi bir sunucuya herhangi bir istekte bulunmadan önce bağlantı durumunu kontrol etme metodunu çağırın.
DataConnectionChecker().hasConnection

Cihaz bağlıysa true değilse false değerini döndürür.

Aşağıdaki kodda bulunan örneği inceleyin;

code

Çevrimiçi sunucuya bir istekte bulunmadan önce her zaman cihaz bağlantı durumunu kontrol etmeye çalışın.

3 Comments

  1. burhan Şubat 6, 2022 at 8:46 am

    ben uygulamanın tek bir yerinde bunu ayarlayıp, sürekli bağlantıyı dinlemesini istiyorum. Yani diyelim ki bir sayfam var. Bir anlık bağlantı yok, ama az sonra geldi. Hemen anlık bu tetiklensin. Bunu nasıl yapacağım?

    1. Cufi Şubat 7, 2022 at 11:14 am

      Dosyanın main kısmından bunu yapabilirsin yada fonksiyon yazarak initState ile kontrol etmeye başlar ve sayfadan çıktığında ise dispose (hazır) fonksiyonu ile işlemi iptal ettirirsin.

Yorum Yap